WYBIJAMY
TRENDY BRZMIENIE
NA 101,9 i 95,2 FM

facebook
Trendy App

Trendy Radio Player

Słuchaj Trendy w telefonie

Trendy Radio App
Telefon

Wesołego Alleluja! 31 Marca 2024

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa. Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu. Świętowanie Wielkiej Nocy zaczyna się od rezurekcji, czyli uroczystej mszy świętej, którą poprzedza procesja. Mszę o świcie rozpoczyna trzykrotne procesyjne obejście kościoła. Od dziś w kościele wystawiana jest figura Chrystusa z chorągwią w ręku – jest to symbol Jego zwycięstwa. Obok figury na ołtarzu stawia się również krzyż z czerwoną stułą, czyli znak Chrystusa Kapłana. Innymi symbolami Zmartwychwstałego Jezusa są baranek wielkanocny oraz paschał, zapalany w czasie liturgii Mszy św. przez cały okres Wielkanocy. Od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego przez 8 kolejnych dni trwa oktawa uroczystości Zmartwychwstania.

Święta wielkanocne to najstarsze święta chrześcijańskie. Obchodzone są na pamiątkę śmierci i zmartwychwstanie Jezusa. Jego punktem kulminacyjnym jest Triduum Paschalne, które zaczyna się wieczorem w wielki czwartek, a kończy właśnie dziś. Wielkanoc to święto ruchome i jego data przypada różnie w zależności od roku. może wypaść najwcześniej 22 marca, najpóźniej 25 kwietnia.

Zaraz po rezurekcji według dawnych zwyczajów należało zjeść wielkanocne śniadanie. Jest ono bardzo uroczyste. Domownicy spożywają poświęcone pokarmy, dzielą się także jajkiem. Śniadanie rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.

Posłuchaj

Anna_Niemczyńska_-_Szurek_z_Muzeum_Dwory_Karwacjanów_i_Gładyszów

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny. W dawnych czasach po podzieleniu się jajkiem każdy z domowników, bez wyjątku, musiał zjeść startą laskę chrzanu. Dawniej po spożyciu uroczystego śniadania tradycją był odpoczynek. Nie można było jednak spać, gdyż mogło to spowodować nieurodzaj pszenicy, zarastanie chwastami ziemniaków i niepowodzenia w grzybobraniu. Świąteczny charakter Niedzieli Wielkanocnej podkreślało nicnierobienie. W wiejskich domach nie sprzątano, nie gotowano, oddawano się jedynie rozmowom, zabawom i śpiewom. Niedziela upamiętnia prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa.

W niektórych regionach, np. na Śląsku, rodzice chowali w domu lub w ogrodzie koszyczki ze słodyczami, prezenty od wielkanocnego zajączka, na poszukiwanie których wyruszały dzieci. Zwyczaj ten obecnie rozpowszechnił się w formie obdarowywania się w tym dniu drobnymi upominkami.

zdjęcie_40196

Pogoda:

zachmurzenie duże

15 °C zachmurzenie duże

Komentarze czytelników

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz