Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2024 roku obchodzi 90-lecie swojego istnienia. Został powołany do życia rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego z 24 października 1934 r.
Twórcy niepodległego państwa polskiego uznali ubezpieczenia społeczne za istotny element budowania państwowości. Dlatego pierwsze prace nad stworzeniem prawodawstwa ubezpieczeniowego rozpoczęły się jeszcze przed odzyskaniem niepodległości, w roku 1917. Trzeba było ujednolicić przepisy obowiązujące na ziemiach polskich, które znajdowały się pod trzema różnymi zaborami. Scalenie pozaborczych praw i utworzenie własnego systemu ubezpieczeń społecznych było częścią ambitnego projektu budowy nowoczesnego, odradzającego się państwa polskiego.
Rok 2024 to 90 lat istnienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zanim ten ZUS powstał w 1934 r. to już w okresie zaborów, końcówka XIX w. możemy powiedzieć, że były pierwsze próby wdrożenia powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych w poszczególnych zaborcach. Końcówka XIX w. Niemcy uchwalają ustawę o ubezpieczeniach chorobowych, nieco później prawo do lecznictwa, do renty. Monarchia austro-węgierska również ustawę o ubezpieczeniu ale przede wszystkim w kontekście tych wypadów do pracy i cesarstwo rosyjskie dopiero 1912 r. kiedy pojawiają się przepisy dotyczące ubezpieczenia chorobowego. W końcu po odzyskaniu niepodległości, powstaje ZUS. Prezydent Mościcki podpisał rozporządzenie - podkreśla Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w regionie podkarpackim.
Posłuchaj
ZUS to również chlubne karty w historii, jeżeli chodzi o okres II wojny światowej. W czasie wojny ZUS funkcjonował tylko na terenie Generalnego Gubernatorstwa, wypłacał zasiłki dla Polaków, pracownicy brali udział właśnie w działaniach wojennych w Powstaniu Warszawskim, lekarze wystawiali zwolnienia z pracy osobom, które brały udział w działaniach dywersyjnych. Opóźniano ściąganie składek od firm polskich - to miało służyć wsparciu w walce podczas II wojny światowej - mówił Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w regionie podkarpackim.