facebook
Trendy App

Trendy Radio Player

Słuchaj Trendy w telefonie

Trendy Radio App
Telefon

Uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą organizującą nielegalną migrację 02 Czerwca 2026

Pięć osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy z Bieszczadzkiego i Nadwiślańskiego Oddziału SG usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie organizującej nielegalne przekraczanie granicy i ułatwianie pobytu w Polsce. Śledztwo trwające od blisko dwóch lat nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Przemyślu.

Działania przeprowadzono w maju br. na terenie województw mazowieckiego i śląskiego. Ich efektem było zatrzymanie czterech obywateli Polski i jednego obywatela Ukrainy. Z ustaleń śledczych wynika, że mechanizm działania grupy opierał się m.in. na składaniu nierzetelnej dokumentacji dotyczącej zatrudniania cudzoziemców do pracy sezonowej oraz uzyskiwaniu dokumentów wykorzystywanych następnie do wyłudzania wiz i zezwoleń pobytowych. Proceder obejmował cudzoziemców wielu narodowości - tureckiej, pakistańskiej, mołdawskiej, uzbeckiej, białoruskiej, nepalskiej, turkmeńskiej, gruzińskiej oraz indyjskiej i miał charakter długotrwały, zorganizowany nastawiony na osiąganie korzyści majątkowych.

Jak ustalono, osoby prowadzące na Śląsku firmy - budowlane oraz pośrednictwa pracy, podstępem pozyskiwały w urzędach wojewódzkich i urzędach pracy dokumenty, następnie te były wysyłane za granicę, za co pobierano kwotę po kilkaset euro. Cudzoziemcy uzyskiwali w ten sposób wiarygodną dokumentację, pozwalającą im ubiegać się w konsulatach o wizy pracownicze. Na ich postawie wjeżdżali do Polski i strefy Schengen pod pozorem zatrudnienia. Zgromadzony materiał wykazuje, że skala procederu w jednym z wątków śledztwa mogła przekroczyć tysiąc osób - wyjaśnia kpt. SG Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy BiOSG.

Majowe zatrzymania stanowią kolejny etap śledztwa prowadzonego od 2024 roku. Podczas realizacji przeprowadzonych w 2025 roku funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału SG zatrzymali 7 osób, w tym obywatela Nepalu i obywateli Polski -  sadowników oraz urzędników Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu podejrzewanych o udział w przestępczym procederze.

Posłuchaj

kpt._SG_Piotr_Zakielarz,_rzecznik_prasowy_BiOSG

W toku dotychczasowych czynności zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, obejmujący m.in. 122 nośniki danych, w tym laptopy, telefony komórkowe, pamięci masowe, pendrive'y i karty pamięci, a także dokumentację dotyczącą zatrudniania cudzoziemców. Dodatkowo zabezpieczono mienie o łącznej wartości 450 tys. złotych oraz środki pieniężne w kwocie 88 tys. złotych.

Szacuje się, że grupa działająca na terenie województwa mazowieckiego mogła wykorzystać ponad 40 tysięcy dokumentów dotyczących pracy sezonowej, które następnie służyły do organizowania wjazdu cudzoziemców do Polski i innych państw strefy Schengen pod pozorem legalnego zatrudnienia, docelowo osoby te rozjeżdżały się w głąb UE - dodaje rzecznik BiOSG.

Sprawa jest rozwojowa. Ze względu na skalę działalności grupy, obszerność zgromadzonego materiału oraz analizowane wątki, śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań i dalszych realizacji procesowych. 12 osób zatrzymanych dotychczas w śledztwie usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przyznali się do zarzucanych czynów, składając obszerne wyjaśnienia. Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Łącznie w działania zaangażowanych było ponad 120 funkcjonariuszy SG z Bieszczadzkiego i Nadwiślańskiego Oddziału SG oraz Komendy Głównej SG.

zdjęcie_77852 zdjęcie_77851 zdjęcie_77853 zdjęcie_77854 zdjęcie_77855

Pogoda:

pochmurnie

16 °C pochmurnie

Komentarze czytelników

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz