Dzisiaj na krośnieńskim Rynku odbyła się wystawa poświęcona 35. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. W wyniku tych wyborów, wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu jednoznacznie pokazały, że zdecydowana większość wyborców odrzuciła siły rządzące krajem przez okres powojenny. Skala zwycięstwa kandydatów Komitetów Obywatelskich oraz rozmiary porażki sił starego systemu sprawiły, że wydarzenia polityczne nabrały nowej dynamiki. Rozpoczął się proces stopniowego oddawania władzy przez dotychczas rządzących. Zgromadzenie Narodowe wybrało wprawdzie zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami Wojciecha Jaruzelskiego na urząd prezydenta PRL, jednak po niedługim czasie powstała koalicja OKP-ZSL-SD, w wyniku czego doszło do utworzenia rządu Tadeusza Mazowieckiego. W ten sposób przedstawiciele dotychczasowej opozycji objęli stanowiska rządowe i rozpoczął się czas transformacji ustrojowej.
- Na wystawie są zdjęcia, opisy z czasu wówczas przedwyborczego, kiedy odbywały się różne spotkania, agitacje – aby jak najwięcej ludzi poszło na te wybory i zagłosowało za demokracją - podkreślał Piotr Przytocki, prezydent miasta Krosna.
Posłuchaj
Posłuchaj
Pierwsze posiedzenie Sejmu PRL X kadencji odbyło się 4 lipca 1989 r. Tego samego dnia zebrał się także Senat I kadencji. Marszałkiem Senatu został wybrany poseł ZSL prof. Mikołaj Kozakiewicz, na czele odrodzonego Senatu stanął prof. Andrzej Stelmachowski. Posłowie i senatorowie „Solidarności” utworzyli w nowo wybranym parlamencie Obywatelski Klub Parlamentarny.
- Młodzi ludzie w 1989 r. walczyli o nowy start dla Polski. Mamy nadzieję, że ta wystawa będzie przede wszystkim inspiracją dla młodych. Wystawa ma zmuszać do refleksji. Wywalczenie tej demokracji było trudne. Celem wystawy, jest pobudzenie pewnych wspomnień - mówiła Maria Nóżka, członek Komitetu Obrony Demokracji.
Posłuchaj
Wydarzenia w Polsce, w tym wyniki wyborów czerwcowych, miały ogromne znaczenie dla ruchów opozycyjnych w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Znacząco ułatwiły one i przyspieszyły zmiany demokratyczne zachodzące w tej części kontynentu. W 2013 roku Sejm upamiętnił w przyjętej uchwale czerwcowe wybory, ustanawiając 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.