facebook
Trendy App

Trendy Radio Player

Słuchaj Trendy w telefonie

Trendy Radio App
Telefon

Jak odpowiedzialnie dokarmiać ptactwo zimą? 28 Listopada 2024

Rokrocznie, wraz z nastaniem późnej jesieni czy też zbliżającej się zimy, powraca temat związany z dokarmianiem ptaków. Kierujmy się warunkami atmosferycznymi i przystąpmy do działania, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwi zwierzętom żerowanie. Podczas bezśnieżnej, niemroźnej zimy ptaki powinny radzić sobie same i korzystać z pokarmów, które znajdą w ich otoczeniu. Całoroczne dokarmianie może powodować u ptaków zatracenie instynktu wędrówki, np. u łabędzi, kaczek.  Zatem dokarmiajmy ptaki wówczas, gdy pogoda nie sprzyja poszukiwaniom pożywienia.

Wtedy wytwarzamy u zwierząt taki syndrom, uzależnienie wręcz u człowieka. Później dziwimy się, że dzikie zwierzęta przychodzą nam do miast, że łanie chodzą po ulicach, że dzikie węże wchodzą do domów. Nie możemy się dziwić. Zwierzęta dzikie muszą żyć w swoim środowisku i tę potrzebę serca naszą wykazujmy tylko wtedy gdy jest tak taka absolutna konieczność - mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Dokarmianie zaburza naturalne instynkty ptaków takie jak podejmowanie wędrówek w poszukiwaniu pożywienia. Należy pamiętać, że ptaki o każdej porze roku potrafią same znaleźć naturalny pokarm. Całoroczne dokarmianie może im zaszkodzić, dlatego jeśli decydujemy się na dokarmianie róbmy to tylko zimą, gdy jest mróz, duży śnieg czy oblodzenia. 

Nie istnieje uniwersalna mieszanka dla ptaków, gdyż poszczególne gatunki mają różne upodobania i zapotrzebowanie żywieniowe. Dieta ptaków jest bardzo różnorodna i dostarcza im tego, czego potrzebują ich organizmy w danej porze roku. Nie wolno karmić ptactwa resztkami jedzenia, żywnością przetworzoną, w tym pieczywem. Pożywienie z wymienionych wyżej grup szkodzi ptakom i jest przyczyną chorób. 

Posłuchaj

Edward_Marszałek,_rzecznik_prasowy_RDLP_w_Krośnie

Dokarmianie innych, większych zwierząt, jest niewskazane także o innych porach roku, może być bowiem zachętą do zbliżania się do siedlisk ludzkich oraz nazbyt bliskiego kontaktu z człowiekiem, co może negatywnie wpływać na populacje zwierząt i skutkować niebezpiecznymi dla człowieka sytuacjami. Dokarmianie powinno się zaczynać po spadku temperatur i kiedy rozpoczną się typowo zimowe warunki pogodowe, tj. niskie temperatury (niekoniecznie śnieg). 

ym sposobem nie zachęcamy do pozostania zwierząt, które powinny opuścić miasta i udać się na zimowiska – to dotyczy szczególnie łabędzi. Dokarmiać zwierzęta można zarówno w miejskim parku czy na skwerku, jak i w przydomowym ogródku. W przypadku stref publicznych warto upewnić się, że nikomu nie przeszkadzają gromadzące się i często koczujące wokoło karmnika ptaki, a także czy jest to miejsce bezpieczne, np. znajdujące się daleko od pędzących po drodze samochodów. Dobrym rozwiązaniem jest zarówno przygotowanie własnego karmnika, jak i korzystanie z tych miejskich. 

Chleb jest produktem mocno przetworzonym. To jest wprawdzie ziarno, ale zmielone, z dodatkami np. solą. Chleb w przewodzie pokarmowym ptaka niestety może powodować roztrój organizmu. To jest kwas chlebowy, tam się wytwarzają różne związki, po prostu szkodliwe. Dla gołębi miejskich chleb nie jest szkodliwy, ale ptakom śpiewającym, który normalnie żywią się w naturze i żyją w naturze może zaszkodzić - dodaje rzecznik.  

Posłuchaj

Edward_Marszałek,_rzecznik_prasowy_RDLP_w_Krośnie

Warto też zwrócić uwagę na pewne różnice przy dokarmianiu dużych i małych ptaków np. w parkach. Dużym ptakom, takim jak łabędzie czy kaczki, nie wrzucajmy pokarmu do wody. Znacznie lepszym miejscem na dokarmianie jest trawnik w parku czy brzeg rzeki. Dobrze też, jeśli miejsce jest na tyle odsłonięte, aby w razie zagrożenia, ptaki mogły bez trudu uciec. Mniejsze ptaki natomiast najlepiej dokarmiać we wspomnianych karmnikach – one także powinny być w dobrze widocznych miejscach, najlepiej też, aby w pobliżu znajdował się krzew czy drzewo, na którym mogą usiąść, przyjrzeć się karmnikowi czy odpocząć. 

zdjęcie_58667

Pogoda:

słabe opady deszczu

4 °C słabe opady deszczu

Komentarze czytelników

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz