Zakończyła się przebudowa i zmiana sposobu użytkowania części budynku ,,A” Samodzielnego Publicznego Gminnego Ośrodka Zdrowia w Nowym Żmigrodzie na potrzeby poradni ginekologiczo-położniczej.
Zadanie objęło dostosowanie i zmianę sposobu użytkowania części parteru budynku „A” SPGOZ, przy ul. Krakowskiej w Nowym Żmigrodzie, na potrzeby gabinetu ginekologicznego oraz termomodernizację całości obiektu, celem zwiększenia jego efektywności energetycznej. W ramach inwestycji wykonane zostały m.in. ściany działowe wewnętrzne i tynkowanie ścian. W budynku zaprojektowano instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Przebudowie uległy instalacje wodno-kanalizacyjne, gazowe, centralnego ogrzewania oraz elektryczne wewnętrzne. Budynek, w jego przebudowanej części, w którym są zlokalizowane poczekalnia, rejestracja, położna i gabinet zabiegowy, zostały wyposażone w instalację klimatyzacji.
W ramach tego też zmieniamy się. Doposażamy się - dwie nowe karetki, nowe USG, nowe urządzenia, które tak naprawdę zmieniają infrastrukturę oraz to jak widzą nas pacjenci. Robimy to dla naszych mieszkańców by te usługi były jak w najszerszym stopniu realizowane ale przede wszystkim żeby cała paleta działań mogła być realizowana tak jak w przypadku rehabilitacji. Realizujemy dodatkowo krioterapię, hydroterapię. Oczywiście też weszliśmy w rehabilitację domową, a teraz w opiekę długoterminową. Myślę, że przed nami jeszcze wykonanie parkingu dla personelu tak by nie blokować miejsc dla pacjentów. Te wszystkie wyposażenia, meble zostały zakupione ze środków z oszczędności wygenerowanych przez kierownika Persa i Ośrodek - mówi Grzegorz Bara, wójt gminy Nowy Żmigród.
Posłuchaj
To bardzo ważna inwestycja. Kilka lat temu wyremontowaliśmy również budynek, gdzie powstała nowoczesna rehabilitacja. Mamy pacjentów z całego powiatu. Nie są tak długie kolejki, około kilka miesięcy. Zatrudniam w tej chwili pięć osób, teraz jeszcze jedną osobę przyjąłem na staż, więc rehabilitacja pracuje w systemie zmianowym. dwuzmianowym i myślę, że pacjenci są zadowoleni. Chodzi o to by raz unowocześniać bazę, gdzie przyjmujemy, gdzie przyjmują lekarze rodzinni jak również niezmiernie ważny jest zespół ludzki tzw. zasoby ludzkie, bo empatia dzisiaj, życzliwość to też stawiamy na pierwszym miejscu jako wizytówkę naszego ZOZ-u - dodaje Grzegorz Pers, kierownik Samodzielnego Publicznego Gminnego Ośrodka Zdrowia w Nowym Żmigrodzie.
Inwestycja zapewni pacjentkom dostęp do katalogu świadczeń ginekologiczno-położniczych. Stworzenie możliwości świadczenia tego zakresu usług medycznych na miejscu, wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania, eliminując konieczność wykorzystania obecnie lepiej dostosowanych placówek zlokalizowanych poza granicami gminy.
Posłuchaj
Wiadomo, że porada ginekologiczna czy położnica to są bardzo specyficzne porady w związku z czym jeżeli jest intymność to pacjentka o wiele chętniej przychodzi do takiego miejsca, gdzie ma intymność a nie podsłuchuje ktoś inny z boku, co się dzieje, jakie ma dolegliwości. Jest to bardzo specyficzna wizyta. Nikt nie ma prawa w trakcie wizyty wejść do tego gabinetu, nawet położna. Odkąd mamy oddzielne wejście nie wejdzie nawet przez pomyłkę do gabinetu w trakcie badania. W tamtym gabinecie niestety zdarzały się takie sytuacje. Tu będzie zdecydowanie lepiej i bezpieczniej - mówi Sławomir Szpak, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle oraz lekarz ginekolog-położnik w SPZOZ w Nowym Żmigrodzie.
Posłuchaj
Projekt pn. „Przebudowa i zmiana sposobu użytkowania części budynku „A” Samodzielnego Publicznego Gminnego Ośrodka Zdrowia na potrzeby poradni ginekologiczno-położniczej” współfinansowany jest ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych – edycja VI PGR. Całość zadania opiewa na ponad 1 mln zł. Wkład własny Gminy Nowy Żmigród opiewa na 570 tys. zł.