Dziś w Mrzygłodzie odbyła się uroczystość powitania i wprowadzenia do służby ratowniczej nowego wozu strażackiego dla tamtejszej jednostki OSP. Pojazd został zakupiony dzięki realizacji wspólnie z gminą Sacurov (Słowacja) projektu pn. "Gaszą i Ratują - poprawa zdolności reagowania straży pożarnych z gminy Sanok i Sacurova na zagrożenia powodowane zmianami klimatu". Projekt zakładał m.in. przeprowadzenie cyklu szkoleń i spotkań, a także zakupu niezbędnego sprzętu i wyposażenia dla jednostek OSP z terenu gminy Sanok. Ponadto,wszystkie jednostki OSP z terenu gminy zostały doposażone w przenośne i przewoźne radiotelefony działające w technologii cyfrowej oraz komplety ubrań specjalnych, pojazd typu Quad, a także symulator palącego się samochodu elektrycznego.
Nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy wzbogaci wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mrzygłodzie oraz znacząco przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców gminy Sanok.
Oprócz tego, że inwestujemy w infrastrukturę wodno-ściekową oraz drogową, to myślimy także o bezpieczeństwie szeroko rozumianym. Biorąc pod uwagę ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, myślę, że na jednostkach OSP będziemy opierać i budować całe to zadanie, więc od kilku lat uważamy, że ich wspieranie jest najważniejsze - podkreślał Paweł Wdowiak, wójt gminy Sanok.
Posłuchaj
Paweł_Wdowiak,_wójt_gminy_Sanok
Uroczystość uświetnili m.in. przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.
OSP zawsze są wspierane, bo to jest podstawowa komórka, która w razie nieszczęścia jest zawsze pierwsza z pomocą. To jest pewien fenomen na tle systemów w Europie i na świecie - mówił Piotr Uruski, poseł RP.
Posłuchaj
Piotr_Uruski,_poseł_RP
Jednostki OSP są istotnym elementem systemu bezpieczeństwa wewnętrznego naszego kraju. Aby każda jednostka mogła funkcjonować na najwyższym poziomie, potrzebny jest czynnik ludzki czyli strażacy, którzy dobrowolnie działają i chcą się angażować w prace jednostki OSP. Potrzebny jest im też przede wszystkim nowoczesny sprzęt, który będzie adekwatny do współczesnych zagrożeń – mówił obecny na wydarzeniu st. bryg. Grzegorz Oleniacz, zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP w Rzeszowie.
Posłuchaj
Grzegorz_Oleniacz,_PSP_w_Rzeszowie
Projekt uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu INTERREG Polska-Słowacja , a jego całkowita wartość wynosi prawie 872 tysięcy euro.















