facebook
Trendy App

Trendy Radio Player

Słuchaj Trendy w telefonie

Trendy Radio App
Telefon

VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku 02 Czerwca 2026

W dniach 22–27 maja 2026 roku odbyła się VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku – jednego z ważniejszych wydarzeń muzycznych regionu, które od lat konsekwentnie promuje muzykę organową, kameralną, sakralną oraz nowe formy interpretacji artystycznej. Tegoroczna edycja festiwalu objęła koncerty w Sanoku, Ustrzykach Dolnych, Starej Wsi, Rymanowie oraz Brzozowie, tworząc wyjątkową muzyczną mapę Podkarpacia. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „PRO ARTIS”.

„Za nami siódma edycja Festiwalu, który już na stałe wpisał się w majowy kalendarz wydarzeń kulturalnych Sanoka i okolic. Cieszymy się, że Festiwal co roku przyciąga nowe osoby, zainteresowane naszą ofertą koncertową, ale też ma swoich stałych i wiernych odbiorców” – podkreślają organizatorzy Emilia i Łukasz Kot.

Festiwal zgromadził publiczność zainteresowaną wydarzeniami artystycznymi na wysokim poziomie, a jego program połączył uznanych wykonawców, różnorodne składy instrumentalne i wokalne, muzykę organową, kameralną, poetycką, chóralną oraz eksperymentalną. Wydarzeniu towarzyszył również VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów, którego przesłuchania były otwarte dla publiczności i stanowiły ważną część edukacyjno-artystycznej misji festiwalu. Wydarzenie zainaugurował koncert w Sanockim Domu Kultury, podczas którego wystąpił Grzegorz Turnau wraz z zespołem w składzie: Leszek Szczerba, Robert Kubiszyn oraz Cezary Konrad. Wieczór otwarcia wprowadził publiczność w atmosferę festiwalu poprzez połączenie muzyki literackiej, poetyckiej i jazzowej.

Kolejnego dnia, w kościele pw. NMP w Ustrzykach Dolnych, zaprezentowała się orkiestra dęta Echo Wrocławia wraz z kwartetem saksofonowym. Koncert ukazał energię, bogactwo brzmieniowe i stylistyczną różnorodność muzyki wykonywanej przez orkiestrę dętą.
W Bazylice Wniebowzięcia NMP w Starej Wsi odbył się koncert „Nowe Oblicza Muzyki”, podczas którego Piotr Rojek i Anna Suda zaprezentowali niecodzienne połączenie organów i elektroniki. Wydarzenie pokazało, że muzyka organowa może pozostawać w dialogu z nowoczesnymi technologiami i współczesną wrażliwością artystyczną.

Z kolei w kościele pw. św. Wawrzyńca w Rymanowie wystąpili Andrzej Chorosiński oraz Michał Chorosiński. Koncert miał szczególny, refleksyjny charakter, łącząc mistrzowską interpretację literatury organowej z warstwą słowa, co stworzyło spójną opowieść o wymiarze duchowym i kontemplacyjnym. Sanocka część festiwalu kontynuowana była w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, gdzie wystąpiły uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku oraz amerykańska organistka Gail Archer. Koncert połączył brzmienie organów z ekspresją chóralną, ukazując piękno muzyki sakralnej w dialogu tradycji europejskiej i amerykańskiej.
Finał festiwalu odbył się w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie. Występ Gedymina Grubby oraz Pawła Gruby był efektownym zwieńczeniem całego cyklu. Artyści zaprezentowali połączenie monumentalnego brzmienia organów z trąbką, ukazując szerokie możliwości brzmieniowe obu instrumentów.

Tegoroczna edycja potwierdziła, że Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku jest nie tylko cyklem koncertów, ale również przestrzenią spotkania, edukacji, integracji społecznej i dialogu międzypokoleniowego. Jego otwarty charakter pozwolił uczestniczyć w nim wszystkim osobom zainteresowanym kulturą muzyczną.

Festiwal po raz kolejny umocnił pozycję Sanoka jako ważnego ośrodka życia kulturalnego w Polsce oraz podkreślił potencjał Podkarpacia jako regionu otwartego na sztukę, tradycję, międzynarodową współpracę i nowoczesne formy wyrazu artystycznego.
VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zadanie było współfinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz realizowane w partnerstwie z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie. Zadanie było również współfinansowane ze środków Powiatu Sanockiego.

materiały nadesłane

zdjęcie_77846 zdjęcie_77845 zdjęcie_77844 zdjęcie_77843

Pogoda:

pochmurnie

16 °C pochmurnie

Komentarze czytelników

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz